Espreso.rs
Foto: Espreso.rs
Voditelj Elite Darko Tanasijević operisan je nakon što mu je puklo slepo crevo.
On je trepo užasne bolove, a zatim se oglasio nakon svega.
Foto: Espreso.rs
- Probudio sam se sa užasnim bolovima i diarejom i u prvi mah sam pomislio da je u pitanju trovanje! Kako bol nije prestajao otišao sam u Zemunsku bolnicu gde su brzo ustanovili da mi je puklo slepo crevo! Odmah sam odveden u salu gde sam operisan i sada sam stabilno! Hvala pre svega stručnjacima iz zemusnke bolnice ali i svima onima koji šalju poruke podrške - izjavio je za Pink.rs
Upala slepog creva, poznata i kao apendicitis, pogađa oko odsto ljudi, a najčešće se javlja u drugoj deceniji života. Iako se može desiti u bilo kom uzrastu, posebno je čest razlog za hirurške intervencije kod dece i adolescenata.
Foto: Espreso.rs
Slepo crevo je deo debelog creva na mestu gde se spaja s tankim crevom. Iz njega polazi mali crvoliki nastavak - crvuljak, odnosno apendiks. Upravo se on zapali u slučaju apendikitisa. Do upale najčešće dolazi zbog začepljenja otvora crvuljka - usled otoka limfnog tkiva, prisustva glista, stranog tela ili čak tvrdog dela stolice. To dovodi do poremećene cirkulacije, rasta broja bakterija i razvoja upale.
U nekim slučajevima apendiks može da izgleda potpuno zdravo, ali se i tada preporučuje njegovo uklanjanje, jer ne obavlja esencijalnu funkciju, a izbegavaju se potencijalne buduće komplikacije.
Foto: Espreso.rs
Koji su simptomi upale slepog creva?
Akutna upala slepog creva je najčešći uzrok iznenadnog bola u stomaku koji zahteva hitnu operaciju. Bol obično počinje oko pupka, a zatim se seli u donji desni deo stomaka. Pojačava se pri hodu, kašlju ili pritisku, a često je praćen mučninom, temperaturom i gubitkom apetita.
Foto: Espreso.rs
Međutim, simptomi ne moraju da budu tipični. Kod male dece, starijih osoba i trudnica bol može da bude difuzan, slabije izražen ili potpuno odsutan. Takođe može da dođe do usporene peristaltike ili prolivastih stolica. Lokalizacija bola zavisi i od položaja crvuljka.
Kako se dijagnostikuje i leči?
Foto: Espreso.rs
Ako su simptomi jasni, a laboratorijski nalazi pokazuju upalu (povišeni leukociti), dijagnoza se postavlja klinički i pristupa se operaciji. U nejasnim slučajevima radi se ultrazvuk, skener ili laparoskopski pregled. Važno je naglasiti da normalan broj leukocita ne isključuje apendikitis.
Rano otkrivanje bolesti je ključno - pravovremen zahvat nosi veoma nizak rizik i brz oporavak. S druge strane, ako se upala ne prepozna na vreme, može doći do pucanja crvuljka, izliva sadržaja u trbušnu duplju i razvoja peritonitisa - po život opasne upale trbušne maramice. U tim slučajevima daju se antibiotici pre i posle operacije. Bez intervencije, apendikitis može da ima smrtonosan ishod u preko 50 odsto slučajeva.
Foto: Espreso.rs
Zato je važno: kod svake sumnje na upalu slepog creva - odmah se obratite lekaru.
Izvor: Espreso.rs
Članak još uvek nema komentara. Budite prvi...
NAJNOVIJE
NAJGLEDANIJE
VAŠI KOMENTARI: